W walce z koronawirusem COVID-19 podejmowane są wszelkie dostępne sposoby, które pozwolą zmniejszyć ryzyko zarażenia do minimum. Jednym z dostępnych rozwiązań jest wykorzystanie lamp sterylizujących UV-C.
Lampa UV-C pomaga usuwać z otoczenia nie tylko wirusy, ale również grzyby, pleśnie oraz bakterie, wywołujące choroby. Światło UV-C degraduje kod DNA i RNA znajdujący się w komórkach żywych organizmów. Lampa wirusobójcza i bakteriobójcza jest to najbardziej efektywne urządzenie do dezynfekcji.
Przeznaczona jest do podniesienia i utrzymania poziomu czystości mikrobiologicznej pomieszczeń. Skutecznie dezynfekuje powietrze i powierzchnię. Przeznaczone są do stosowania na blokach operacyjnych, w gabinetach zabiegowych, opatrunkowych, salach chorych, przychodniach, laboratoriach, aptekach, w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i kosmetycznym. Skuteczność działania lamp potwierdzona jest badaniami oraz wszelkimi certyfikatami.
Stwierdzono, że największy efekt bakteriobójczy i wirusobójczy występuje przy promieniowaniu o długości fali od 250 do 270 nm. Mechanizm dezaktywacji wirusów, bakterii, grzybów i pleśni promieniowaniem UV-C równie skutecznie działa na wszystkie mikroorganizmy, polega na absorbowaniu energii promieniowania UV-C przez kwasy nukleinowe i białka znajdujące się w mikroorganizmach. Promieniowanie to wzbudzając reakcje chemiczne w jądrach zabija mikroorganizmy.
Promieniowanie UV C dezynfekuje powietrze i powierzchnie w pomieszczeniu (ściany, blaty, przedmioty itp.). Dzięki swojej naturze dociera ono również do różnych zakamarków jako promienie odbite.
RODZAJE LAMP ZE WZGLĘDU NA SPOSÓB DZIAŁANIA
-
BEZPOŚREDNIE
Lampy bakteriobójcze bezpośreniego działania przeznaczone są do podniesienia i utrzymania poziomu czystości mikrobiologicznej w pomieszczeniach. Lampy tego rodzaju mają żarniki nieosłonięte obudową. Podczas ich pracy w pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie. Urządzenia te emitują promieniowanie UV-C o długości fali 253,7 nm. Nieodwracalnie dezaktywują bakterie, wirusy, pleśnie, grzyby oraz wszelkie inne drobnoustroje. Lampa bakteriobójcza skutecznie dezynfekuje powietrze i powierzchnię.
Uwaga! Podczas pracy urządzenia zabronione jest przebywanie w tym samym pomieszczeniu lub pobliżu lampy!
-
PRZEPŁYWOWE
Ich mechanizm działania oparty jest na specjalnych filtrach, które oczyszczają zanieczyszczone powietrze. Po przejściu przez filtr powietrze jest zatrzymywane w komorze dezynfekującej, gdzie poddane jest działaniu promieni UV-C. Następnie opuszcza komorę. Dużą zaletą lamp przepływowych jest to, iż nie mają negatywnego wpływu na organizm ludzki, stąd też zarówno personel medyczny jaki i pacjenci mogą przebywać w pomieszczeniach w których pracują lampy.
Przepływowe lampy bakteriobójcze z wymuszonym obiegiem powietrza mogą być stosowane w obecności personelu i pacjentów (permanetna dezynfekcja powietrza).
-
DWUFUNKCYJNE
Dwufunkcyjne przepływowe lampy bakteriobójcze z zewnętrznym promiennikiem bezpośredniego działania zapewniają pełny zakres oddziaływania dezynfekcyjnego. Dają one możliwość intensywnej dezynfekcji powietrza w obecności ludzi (komora przepływowa UV -C), jak również bezpośredniej dezynfekcji całego pomieszczenia, kiedy personel i pacjenci przebywają na zewnątrz (promiennik bezpośredniego działania).
JAKI JEST CZAS STOSOWANIA LAMPY UV-C?
W zależności od przeznaczenia pomieszczenia (sala chorych, gabinet lekarski, gabinet zabiegowy, sala operacyjna) lampy włączamy na 2 do 8 godzin. Aby uzyskać wyraźny efekt dezynfekcji powietrza w pomieszczeniu (np. między dwoma zabiegami) lampy włączamy na 15 do 20 minut.