Autorka: Agata Lebiedowska
Nowe spojrzenie na komórki naszej skóry może mieć ogromny wpływ na gojenie się ran, leczenie blizn i odmładzanie skóry . W badaniach prowadzonych na Kings College London , naukowcy przedstawiają nowy, bardziej szczegółowy opis procesów biologicznych zachodzących w skórze. Wyniki umożliwiają szeroki zakres udoskonaleń w dziedzinie pielęgnacji skóry.
Już wcześniej prowadzone badania wiązały wiele właściwości zdrowej skóry z codzienną aktywnością fibroblastów. Fibroblasty produkują kolagen oraz inne białka, które odpowiadają za elastyczność i strukturę skóry przez co zapewniają jej młody wygląd.
Badacze przebadali próbki skóry pobrane od myszy. Okazało się, że w skórze występują co najmniej dwa różne typy fibroblastów. Podczas gdy komórki występujące w górnej warstwie tkanki łącznej ukierunkowane są na tworzenie mieszków włosowych, te w dolnej warstwie są odpowiedzialne za wytwarzanie kolagenu i naprawę skóry.
Zmiany w grubości i strukturze skóry związane z wiekiem, skutkują tym, że skóra staje się bardziej wrażliwa na uszkodzenie a proces gojenia znacznie się wydłuża, wyjaśnia kierownik badań Fiona Watts. Możliwe jest , że świadczy to o utracie górnych fibroblastów skórnych , a zatem może być możliwe odtworzenia elastyczności skóry poprzez znalezienie sposobów stymulowania wzrostu tych właśnie komórek . Takie działanie może również stymulować wzrost włosów i zmniejszyć tworzenie blizn .
Oprócz postępu w aspekcie odmładzania , otrzymane wyniki mogą stanowić przełom dla medycyny regeneracyjnej . Wyniki te są ważnym krokiem w zrozumieniu , w jaki sposób odbywa się proces gojenia ran i dlaczego ten proces staje się mniej efektywny wraz z wiekiem , wyjaśnia współautor Paul Colvillle – Nash. Wyniki jakie zostały zebrane w trakcie trwania badań mają wysoki potencjał, aby w przyszłości dać nadzieję pacjentom, którzy doznali poważnych poparzeń i urazów .
Prace naukowców z Kings College London są najnowszymi wśród rosnącej liczby danych dotyczących regeneracji i odnowy skóry. W podobnym badaniu opublikowanym na początku tego roku , naukowcy z Uniwersytetu w Grenadzie opisują nową technikę naprawczą , którą można wykorzystać do generowania sztucznej skóry z komórek macierzystych krwi pępowinowej. Miejmy nadzieję, że oba badania przyczynią się do opracowania nowych strategii w leczeniu urazów.