Zastosowanie czynników wzrostu w powiązaniu z inżynierią tkankową jest jedną z najbardziej obiecujących metod w leczeniu uszkodzonych tkanek, kości oraz chrząstki. Zarówno PRP, jak i PRF, są preparatami o wyższej od wartości referencyjnych koncentracji płytek krwi. Fibryna (I-PRF/S-PRF) posiada też unikalną trójwymiarową strukturę, stymulującą płytki do uwalniania czynników wzrostu przez dłuższy czas. Te pobudzają z kolei tkanki ścięgien i mięśni do samoistnej odbudowy. W terapii wykorzystujemy więc zdolności regeneracyjne organizmu.
Jak wygląda zabieg?
Osoczem ostrzykujemy uszkodzoną okolicę lub tkankę, podając mieszankę osocza i środka znieczulającego. Stymulacja procesów naprawczych dzięki ostrzykiwaniu osoczem bogatopłytkowym przynosi bardzo szybkie i stabilne efekty – pacjenci dużo szybciej pozbywają się bólu i wracają do sprawności. Przez kilka dni po zabiegu, można odczuwać w okolicy zabiegu dolegliwości bólowe, które jednak z biegiem czasu mijają i pacjent zaczyna odczuwać efekty leczenia.
Zalety terapii z wykorzystaniem potencjału komórek z własnej krwi
Metoda iniekcji jest mało inwazyjna, w porównaniu do zabiegów chirurgicznych, których często wymagają schorzenia ortopedyczne. Terapia z komórkami naprawczymi z naszej krwi jest bardzo skuteczną metodą leczenia dolegliwości bólowych i schorzeń ortopedycznych. Warto podkreślić, że terapie z użyciem własnej krwi pacjenta należą do jednych z najbardziej bezpiecznych zabiegów. Nie ma tutaj ryzyka alergii, a terapia jest dobrze odbierana przez nasz organizm. Osocze bogatopłytkowe oraz fibryna bogatopłytkowa w schorzeniach ortopedycznych i chirurgicznych przyspieszają gojenie się ran oraz regenerację ścięgien, mięśni, więzadeł, tkanki chrzęstnej i kostnej. Aktywowane płytki krwi uwalniają czynniki wzrostu, które stymulują replikację komórkową, tworzenie naczyń, pobudzają metabolizm i różnicowanie komórkowe. Dzięki zastosowaniu PRP oraz I-PRF szybciej pozbywamy się bólu i wracamy do sprawności ruchowej.
Kiedy wybrać fibrynę?
Leczenie fibryną bogatopłytkową sprawdza się idealnie w przypadku różnych schorzeń i urazów narządu ruchu. W naszej klinice fibryną bogatopłytkową wykorzystujemy m.in. przy leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa, zmian przeciążeniowych, np. łokieć tenisisty, łokieć golfisty, przeciążenia ścięgna Achillesa, zespoły przeciążeniowe stawów, kolano skoczka, uszkodzenia i ubytki chrząstki stawowej stawów. Dzięki zastosowaniu I-PRF szybciej pozbywamy się bólu i wracamy do sprawności ruchowej.
Zastosowanie
- Wczesne zmiany zwyrodnieniowe stawów
- Kolano skoczka
- Kolano biegacza
- Łokieć tenisisty
- Łokieć golfisty
- Uszkodzenia więzadeł krzyżowych
- Opóźniony zrost kostny
- Zapalenie powięzi podeszwowej
- Uszkodzenia stożka rotatorów
- Uszkodzenia chrząstki stawowej
- Uszkodzenia łąkotek
- Kontuzje ścięgien, więzadeł, stawów
- Zapalenia i uszkodzenia ścięgna Achillesa
- Urazy i zmiany przeciążeniowe
- Kontuzje mięśni
- Złamania i brak zrostu po złamaniach
- Trudno gojące się rany, owrzodzenia
Przeciwwskazania
- Choroby krwi:
– zespoły dysfunkcji płytek
– krytyczna małopłytkowość
– niedobór fibrynogenu
– niestabilność hemodynamiczna
– posocznica
- Nowotwory
- Przewlekłe schorzenia wątroby
- Zakażenia ostre i przewlekłe
- Ciąża i laktacja
- Leczenie antykoagulantami
- Stosowanie aspiryny i innych NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych)
Po zabiegu PRP/PRF ostrzyknięte miejsce powinno być unieruchomione. Nie należy stosować niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) 3 dni przed zabiegiem i 7 dni po zabiegu. Wskazana kontrola 7-10 dni po zabiegu. W zależności od stanu pacjenta lekarz specjalista zaleca wykonanie 1-3 zabiegów.