W oparciu o najnowsze trendy i badania modyfikujące dotychczasowe metody pozyskania osocza bogatopytkowego, w tym również badania własne zdecydowaliśmy się udoskonalić zestawy do pozyskania osocza bogatopłytkowego. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje:
Do zestawów wprowadzamy nowe europejskie probówki zawierające antykoagulant ACD-A, zawierający cytrynian sodu, kwas cytrynowy oraz glukozę. Antykoagulant jest dużo bardziej korzystny, niż EDTA , czy heparyna. Warunkuje lepszą stabilność płytek krwi w porównaniu do 3,8 % cytrynianu sodu [1].
Jest powszechnie stosowany w transfuzjologii do pozyskiwania masy płytkowej. ACD-A zmniejszając pH do ok.6,5 pomaga upośledzić aktywację resztkowych śladów trombiny w osoczu bogatopłytkowym i przyczynia się do ogólnego utrzymania morfologii płytek oraz zmiany funkcji do minimum podczas procesu wirowania.
- Probówki nie zawierają żelu separującego. Żel miał za zadanie ułatwić odciągnięcie odwirowanego osocza bogatopłytkowego od warstwy erytrocytarnej. Obecnie wiele osób stosujących w swojej praktyce fibrynę, potrafi bezproblemowo odciągnąć pożądaną frakcję w probówkach bez żelu.
- Pozyskanie PRP nie wymaga stosowania dodatkowych substancji, jak chlorek wapnia, czy trombina.
- Procedura pozyskania PRP wymaga tylko jednego procesu wirowania, co w rzeczywistości upraszcza metodę i skraca czas przygotowania frakcji PRP.
- Wydajność procedury: z jednej probówki (8 ml krwi) pozyskujemy ok. 4,5 ml osocza bogatopłytkowego.
- Dzięki zastosowaniu nowej procedury wirowania pozyskujemy osocze bogatopłytkowe o dużo wyższym średnim stężeniu płytek krwi (368 mln /ml w całej frakcji PRP * ) w stosunku do PRP pozyskanego wg obecnie stosowanej procedury.
*Badania wykonano u 5 zdrowych ochotników. Od każdego pobrano krew do wykonania obydwu procedur pozyskania osocza bogatopłytkowego. W każdej próbie wykonano pomiar ilości płytek krwi w całej ilości odwirowanego osocza. Wynik obrazuje średnie wartości stężenia płytek w próbach pozyskanych od 5 zdowych ochotników.
Jesteśmy przekonani, że wprowadzenie nowej procedury pozyskiwania osocza bogatopłytkowego znacząco poprawi skuteczność dotychczasowych terapii autologicznych wykorzystywanych w wielu dziedzinach medycyny.